زمان جاری : جمعه 04 اسفند 1402 - 11:05 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردمتعداد بازدید 80
نویسنده پیام
taraa25 آفلاین


ارسال‌ها : 522
عضویت: 10 /9 /1397
تشکرها : 10
تشکر شده : 81
تفاوت شیلنگ پنوماتیک با شيلنگ هيدروليک
شیلنگ پنوماتیک و هیدرولیک علاوه بر شباهت‌هایی که دارند، تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند. در ادامه با 5 تفاوت اصلی این دو سیستم آشنا خواهیم شد:

1. عنصر عمل کننده: اولین تفاوت این دو سیستم، عنصر عمل کننده است که در سیستم‌های هیدرولیک عنصر عمل کننده روغن هیدرولیک می‌باشد که تراکم ناپذیر است و در انواع مختلف برای کاربردهای گوناگون وجود دارد، اما در سیستم‌های پنوماتیک عنصر عمل کننده هوای فشرده است، هوای فشرده به شکل یک گاز بوده و تراکم پذیر می‌باشد.
2. مدار بسته یا مدار باز: یکی از تفاوت‌های بین این دو شیلنگ می‌توان به تغییر شکل مدار آن‌ها پرداخت. در سیستم هیدرولیک مدار به شکل مدار بشته یا سیکل بسته عمل می‌کند بصورتی که در این سیستم‌ها یک مخزن وجود دارد که به مقدار معینی روغن هیدرولیک در آن نگهداری شده است و این روغن به وسیله پمپ‌های هیدرولیک از مخزن به درون سیستم پمپ می‌شود و بعد از اتمام کار از طریق مسیرهای برگشت دوباره به مخزن برمیگردد و اما در سیستم‌های پنوماتیک با مکش هوای محیط از طریق کمپرسورهای موجود فشرده و متراکم می‌شود و به داخل سیستم هدایت می‌کند اما بعد از تمام شدن کار هوا دوباره وارد سیستم نمی شود و از طریق مجراهای خروجی در محیط تخلیه خواهد شد؛ بنابراین می‌توان گفت که مدار سیستم‌های پنوماتیک یک مدار باز یا سیکل باز می‌باشد.

3. محدوده فشار کاری: قابل ذکر است که سیستم‌های پنوماتیک برای فشارهای کاری پایین تری هستند ولی فشار کاری در سیستم‌های هیدرولیک بسیار بالا می‌باشد. به بیان ساده تری سیستم‌های پنوماتیک برای فشار کاری حدود 16 بار مناسب است ولی فشار کار در سیستم‌های هیدرولیک حدود 50 بار تا 700 بار می‌باشد.
4. موقعیت دقیق عملگرها: در سیستم‌های پنوماتیک و هیدرولیک عملگرهای نهایی جک‌ها و موتورهای هیدرولیکی و پنوماتیکی می‌باشد که به توان هیدرولیک و پنوماتیک وابسته اند و فعالیت هر یک از آن‌ها در سیستم با توجه به این عملگرها می‌باشد.
5. کاربرد در صنعت بهداشتی و بدون آلودگی: یکی دیگر از مقایسه این دو سیستم، میزان آلودگی تولید شده توسط هر کدام از آن‌ها می‌باشد.
6. سیستم‌های پنوماتیک عملکرد آن‌ها هوای فشرده موجود در فضا می‌باشد، هیچگونه آلودگی تولید نکرده و در انواع صنایع استفاده خواهد شد که تمیز بودن بسیار مهم است اما استفاده از سیستم‌های هیدرولیک به علت احتمال نشست هرگونه روغن از لوله‌ها، آلودگی زیادی برای محیط به همراه دارد به همین دلیل در صنعت‌هایی که تمیز بودن اهمیت زیادی دارد به هیچ عنوان پیشنهاد نخواهد شد.

شیلنگ سیلیکونی گرید دارویی
شیلنگ‌ سیلیکونی گرید دارویی به عنوان شیلنگ‌هایی با ویژگی‌های خاصی تولید می‌شوند که برای مصارف مرتبط با صنعت داروسازی و تولید محصولات پزشکی استفاده می‌شوند. این شیلنگ‌ها برای انتقال مواد دارویی و مواد شیمیایی بهداشتی بسیار حیاتی هستند و باید با دقت و به کیفیت بالا تولید شوند. در زیر به برخی از ویژگی‌ها و کاربردهای شیلنگ‌های سیلیکونی گرید دارویی اشاره می‌شود:
ویژگی‌های شیلنگ‌های سیلیکونی گرید دارویی:
مقاومت به شیمیایی‌ها: شیلنگ‌های سیلیکونی گرید دارویی معمولاً مقاوم به اثرات شیمیایی مانند اسیدها و بازها هستند. این ویژگی به آنها امکان مقاومت در مقابل مواد شیمیایی در فرآیندهای تولید دارویی را می‌دهد.
• مقاومت به شیمیایی‌ها: شیلنگ‌های سیلیکونی گرید دارویی معمولاً مقاوم به اثرات شیمیایی مانند اسیدها و بازها هستند. این ویژگی به آنها امکان مقاومت در مقابل مواد شیمیایی در فرآیندهای تولید دارویی را می‌دهد.
• مقاومت به دماهای بالا و پایین: این شیلنگ‌ها دارای مقاومت به دماهای بسیار بالا و پایین هستند و می‌توانند در دماهای گرم و سرد بیشتری استفاده شوند.
• انعطاف‌پذیری بالا: شیلنگ‌های سیلیکونی گرید دارویی انعطاف‌پذیری بالایی دارند و به راحتی می‌توانند در انواع تجهیزات و اتصالات استفاده شوند.
سیستم‌های هیدرولیک و پنوماتیک شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند اما در بعضی از دستگاه از سیستم هیدرولیک و در بعضی از دستگاه‌ها از سیستم پنوماتیک استفاده می‌کنند. برای اینکه تفاوت‌های این 2 سیستم را بدانیم بهتر است بیشتر با آن‌ها آشنا شویم:

سیستم‌های هیدرولیک: سیستمی که انتقال و تبدیل نیرو را به وسیله مایعات انجام می‌دهد سیستم هیدرولیک نام دارد. پایه عملکرد سیستم‌های هیدرولیک قانون پاسکال است. مایعی که درون سیستم‌های هیدرولیک است روغن می‌باشد چون خاصیت ضد زنگ زدگی است بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اجزای تشکیل دهنده این سیستم مخزن، پمپ، دریچه‌ها و محرک‌ها می‌باشد.
سیستم‌های پنوماتیک: سیستم‌هایی که برای انجام کار از هوای فشرده استفاده می‌کند. این سیستم‌ها برای تامین انرژی مورد نیاز هوا را به خوبی جذب می‌کند و به مدار انتقال می‌دهد. نحوه کار کردن سیستم‌های پنوماتیک اینگونه می‌باشد که هوای اطراف را جذب می‌کند و با کم کردن حجم هوا و افزایش فشار آن هوای فشرده با فشار زیاد در یک منطقه محفظه ذخیره خواهد کرد. بنابراین نیرویی که برای انجام کار یا کنترل عملگر ایجاد خواهد شد از طریق همین هوا تحت فشار می‌باشد. اجزای این سیستم کمپرسور هوا، مخزن هوا، شیرهای کنترل، شیلنگ هوا و عملگرها می‌باشد.

کاربردهای شیلنگ‌های سیلیکونی گرید دارویی:
• تولید داروها: این شیلنگ‌ها برای انتقال مواد دارویی و مواد شیمیایی بهداشتی در فرآیندهای تولید داروها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
• تولید محصولات پزشکی: در صنعت تولید محصولات پزشکی مانند سرنگ‌ها، تجهیزات پزشکی و دستگاه‌های پزشکی نیز از این شیلنگ‌ها استفاده می‌شود.
• تحقیقات و آزمایشگاه‌ها: شیلنگ‌های سیلیکونی گرید دارویی در آزمایشگاه‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی برای انتقال مواد آزمایشی به کار می‌روند.
• تولید محصولات غذایی حساس: در صنایعی که نیاز به انتقال مواد غذایی حساس بهداشتی دارند، این شیلنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
منبع: شیلنگ سیلیکونی آلمانی
محبوب کن - فیس نما
دوشنبه 11 دی 1402 - 14:20
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیربرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :