زمان جاری : دوشنبه 10 بهمن 1401 - 3:12 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردمتعداد بازدید 3
نویسنده پیام
taraa25 آفلاین


ارسال‌ها : 447
عضویت: 10 /9 /1397
تشکرها : 10
تشکر شده : 79
تعمیر و نگهداری موتور آسانسور
موتور آسانسور یکی از قطعات مهم در تعمیر و نگهداری اسانسور می باشد. آسانسورهای مدرن وسیله ای هستند که با کمک موتور کار می کنند. موتور آسانسور نیروی برقی را به نیروی محرکه تبدیل می کند تا کابین آسانسور را جا به جا کند.اما منظور از تعمیر و نگهداری آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟
تصویر: https://www.ghatar.com/wp-content/uploads/2023/01/sfk-elevator3.jpg

تابلو فرمان
برخی از قطعات آسانسور نسبیت به بقیه قطعات اهمیت بیشتری دارند. می توان گفت که اگر موتور قلب آسانسور باشد، تابلو فرمان مغز آسانسور و محلی برای پردازش فرمان ها و دستورات برای کاربران است. به طور کلی می توان گفت که تمامی قطعات الکتریکی و مکانیکی به دستور تابلو فرمان آسانسور راه اندازی می شوند. تابلو فرمان مانند موتور آسانسور در بالای چاه آسانسور نصب می شود. متداول ترین انواع آسانسور می توان به تابلو فرمان دو سرعته و درایو دار اشاره کرد.

ضربه گیر
یکی دیگر از قطعات در خصوص فروش آسانسور که برای بالا بردن ایمنی به آسانسورها اضافه شده است، قطعه ای به نام ضربه گیر یا بافر است. به طور کلی می توان گفت این قطعه در چاهک آسانسور نصب می شود و در مواقعی که کابین آسانسور در طبقه آخر ترمز نکند و به درون چاهک سقوط کند، آخرین سیستم ایمنی باقی مانده ضربه گیر می باشد.

تراول کابل
این قطعه که به تراول کابل معروف می باشد، نوعی کابل تخت و پهن می باشد که از ۲۴ رشته سیم ساخته شده است. این قطعه وظیفه انتقال دستورات و فرمان ها از دکمه های آسانسور به تابلو فرمان و جعبه رویزیون است.

دیکتاتور آسانسور
آیا وقتی درب آسانسور محکم بسته می شود درب را مشاهده کرده اید؟ اکثر ما فکر می کنیم که درب آسانسور با صدای زیادی بسته می شود. اما این کاملا اشتباه است. معمولا درب آسانسور در لحظه پایانی با سرعت بسیار کمی بسته می شود. دیکتاتور آسانسور یکی از قطعاتی می باشد که باعث سرعت آرام و روان درب آسانسور در هنگام بسه شدن درب می شود.

مگنت درب آسانسور
یکی از قطعات آسانسور مگنت درب می باشد که از اجزای زیر تشکیل شده است.

سیم پیچ مغناطیسی
اهرم
جک

محل قرار گیری این قطعه روی درب آسانسور و رو به سمت قفل ایمنی درب طبقات می باشد. مکانیزم این قطعه طوری طراحی شده است که قفل درب پس از رسیدن به طبقات از طریق این قطعه باز می شود.

قفل لولایی درب
یک لحظه تصور کنید که آسانسوری با درب باز حرکت کند! قطعا خطرات زیادی جان مسافران را تهدید خواهد کرد. یکی از این خطرات سقوط به درون چاه می باشد، برای همین علت قفل لولایی درب آسانسور جهت جلوگیری از حرکت آسانسور با درب باز تعبیه شده است.

انکودر آسانسور
سوار شدن و استفاده از آسانسوری که سرعت غیر مجاز دارد بسیار کار اشتباه و خطرناکی می باشد. آسانسورها باید استاندارد ادواری که دارند رعایت کنند. برای همین برخی قطعات به کنترل سرعت حرکت آسانسور می پردازد. یکی از این قطعات که سرعت را کنترل می کند، انکودر می باشد که در ابعاد و اشکال مختلف موجود است. این قطعه توانایی تولید ۳۶۰۰ پالس به ازای یک دور را دارد. میزان چرخش و جا به جایی که دارد با همین پالس محاسبه می شود.

سیم بکسل
قطعات آسانسور به دو صورت اصلی و فرعی می باشند که سیم بکس یکی از قطعات اصلی آسانسور است. این قطعه از گروهی سیم و رشته تشکیل شده است که همگی در اطراف سیم مرکزی قرار دارند. کاربرد این سیم ها ایجاد تعلیق کابین و همچنین وزنه تعادل آسانسور می باشد که در نهایت این سیم ها به دور هسته ای از جنس فیبر پیچیده می شوند.

حرکت کابین آسانسور به چه شکل می باشد؟
کابین به کمک برخی از قطعات آسانسور از جمله کفشک هایی که متناسب با کاربری و وزن آن طراحی شده است بر روی ریل ها حرکت می کند. می توان گفت که یکی دیگر از کاربردهای ریل نگه داشتن کابین می باشد درمواقعی که آسانسور به خاطر نکته های ایمنی دیگر حرکت نمی کند.

کابین آسانسور

شاخه های ریل آسانسور معمولا ۵ متری می باشد و هر شاخه یک پشت بند برای متصل شدن به شاخه بعدی دارد. این پشت بندها در هر شرکتی متفاوت می باشد. برای همین هنگام نصب باید از پشت بند مخصوص خودش استفاده کرد.و از شرکت فروش آسانسور سهند فراز کیمیا که بهترین است استفاده کنید.

موتور آسانسور چگونه کار می کند؟
اگر بخواهیم در مورد موتورها اسانسور توضیح دهیم، باید از دیگر قطعات آسانسور را هم مانند تابلو فرمان استفاده کنیم. تابلو فرمان دستورات لازم را به موتور می دهد تا موتور کابین را به وسیله سیم بکسل به مقصد مورد نظر هدایت کند.

کار این موتورهای آسانسور به این شکل می باشد که بر حسب دستوراتی که در تابلو فرمان پردازش می شود، کابین را به وسیله بکسل بالا و پایین می کشد.

منبع: تعمیر و نگهداری اسانسور
محبوب کن - فیس نما
سه شنبه 27 دی 1401 - 12:39
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیربرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :